„Mam w Polsce świetnych techników o wielkim sercu – z Laboratorium Protetycznego Lab Estetic.”

Stomatologia

Praca w Afryce to duże wyzwanie. Poza wieloma zagrożeniami wynikającymi z klimatu i miejsca, takimi jak węże skorpiony, malaria i inne choroby tropikalne, przyjeżdżający tu lekarze muszą się zmagać z problemami, jakie nie występują w europejskiej części świata.

W Kamerunie gips protetyczny jest bardzo drogi i praktycznie nieosiągalny, więc wyciski robione są ostatniego dnia pobytu i przewożone dzięki pomocy zaprzyjaźnionych zakonników do Polski. Następnie tylko na podstawie takiego wycisku, bez możliwości poprawki, ustalenia zwarcia czy przymiarki, technik wykonuj pracę „na gotowo”. I choć czasem trzeba coś na miejscu dopasować, to z reguły wszystko się udaje. Mam w Polsce świetnych techników o wielkim sercu – z Laboratorium Protetycznego Lab Estetic – którzy robią te pracy jako dar dla tamtych ludzi, żyjących na afrykańskim kontynencie w tak trudnych warunkach.

Do tej pory udało się wykonać 45 protez u 29 pacjentów, a w przygotowaniu jest kolejnych 11 kompletów. Łącznie do Kamerunu dostarczyliśmy ponad 400 kilogramów sprzętu i materiałów stomatologicznych.